Najlepsze pomoce projektowe do pracowni szkolnych: urozmaicenie lekcji fizyki, biologii, matematyki i chemii
Przedmioty ścisłe często cieszą się wśród uczniów złą sławą. Zagadnienia przedstawiane na takich zajęciach oceniane są jako wymagające i trudne do zrozumienia. Na szczęście z odpowiednim podejściem do nauczania można skutecznie zapoznać uczniów z tajnikami chemii, fizyki i biologii, a u niektórych nawet zaszczepić pasję do tych dziedzin. W tym celu warto użyć odpowiednich pomocy edukacyjnych.
Pomoce projektowe – czym są i jak można je wykorzystać?
Tego typu akcesoria dydaktyczne to różnorodne pomoce, służące do badania pojęć i zjawisk, o których uczniowie dowiadują się na lekcjach fizyki, matematyki, biologii i chemii. Często mają postać funkcjonalnych zestawów, zawierających wszystko, co potrzebne, by przeprowadzić doświadczenia. Pomoce projektowe to także inne akcesoria, zapewniające instrukcje z ćwiczeniami dla uczniów.
Profesjonalni producenci proponują placówkom dydaktycznym duże zróżnicowanie pomocy projektowych. Mogą one dotyczyć np. takich zagadnień jak:
- mechanika
Dzięki bloczkom, hakom, ciężarkom i sprężynom możliwe jest zbadanie podstawowych pojęć z tego zakresu.
- elektrostatyka
Zestawy pozwalają zbadać ładunki elektrostatyczne, przekonać się, jak działają przewodniki i izolatory czy zrozumieć prawo Coulomba.
- elektryczność
Z takimi pomocami projektowymi grupa zapozna się z zasadami korzystania z woltomierza, amperomierza, prawami Kirchoffa, z budową obwodu elektrycznego z przełącznikami i wieloma innymi zagadnieniami związanymi ze zjawiskiem elektryczności.
- magnetyzm
Placówka, która wyposaży się w takie pomoce projektowe, umożliwi swoim uczniom przeprowadzanie podstawowych eksperymentów czy obserwację linii pola magnetycznego.
- elektronika
Uczniowie posługujący się zestawami będą mogli dowiedzieć się, na czym polega montowanie obwodów elektronicznych, poznają ich schematy, najważniejsze oznaczenia i nauczą się tworzyć własne projekty obwodów.
Powyższe zestawy to jedynie przykłady pomocy projektowych, wykorzystywanych na lekcjach fizyki. W dobrze zaopatrzonych miejscach nie brakuje artykułów, które wzbogacą zajęcia z chemii, biologii i matematyki.
Jakie inne pomoce projektowe okażą się przydatne w placówkach edukacyjnych?
Zestaw składający się z modelu kwiatu, planszy i wskaźnika? A może zestaw edukacyjny poświęcony zjawisku biodegradowalności różnych materiałów? Placówki, którym zależy na zaciekawieniu uczniów biologią, mają duży wybór akcesoriów, zawierających próbki materiałów, komposter, pojemniki testowe czy pęsety do przenoszenia próbek.
Podczas wyposażania szkolnych pracowni warto wziąć pod uwagę jakość wykonania pomocy projektowych, a także ich funkcjonalność. Obsługa profesjonalnych propozycji nie powinna sprawiać problemów ani nauczycielom, ani uczniom, przeprowadzającym doświadczenia. W takich miejscach jak Jangar, oprócz wcześniej wymienionych pomocy, placówki mogą wyposażyć się też w przydatne, łatwe w obsłudze i solidne zestawy projektowe do nauki matematyki i chemii (np. zestawy konstrukcyjne do chemii organicznej i nieorganicznej).