Ledy kontra ksenony – charakterystyka i różnice

Wybierając samochód, warto kierować się licznymi aspektami technicznymi. Jedną z ważniejszych kwestii, mającą bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze jest rodzaj świateł. Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania, różniące się jasnością, efektywnością i kosztem.
Jak działają ksenony?
Żarówki samochodowe ksenonowe wprowadzono na rynek w latach 90. ubiegłego wieku. Charakteryzowały się palnikiem wyładowczym, umieszczanym zamiast tradycyjnej żarówki z drucikiem.
W przeciwieństwie do zwykłej żarówki ksenony mają elektrody znajdujące się po dwóch stronach szklanej rurki. To właśnie w niej jest ksenon, dzięki któremu pojawia się łuk elektryczny dający bardzo silne światło.
Żarówki ksenonowe najpierw trafiły do BMW serii 7 na początku lat 90. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie, przez co nie stało się tak popularne, jak tradycyjne halogeny.
Czym charakteryzują się ledy samochodowe?
Ledy samochodowe są technologią znaną od kilkunastu lat. Początkowo, ze względu na koszt montowane były jedynie w nielicznych modelach samochodów. Jednak z czasem trafiły także do masowej produkcji aut kompaktowych. Żarówki samochodowe led składają się z licznych, pojedynczych diod.
- Doskonałe światła do jazdy dziennej
- Rozwój technologii, wpływający na zmniejszony koszt produkcji
- Upowszechnienie
Żarówki ksenonowe – wady i zalety
Światła ksenonowe charakteryzują się doskonałą jasnością. To jedne z silniej świecących lamp. Są jednak trudne w wymianie oraz eksploatacji. Ze względu na bardzo wysokie napięcie, niezalecana jest samodzielna wymiana.
Dodatkowo, przy wysokiej efektywności są to dość kosztowne żarówki. Tańsze modele nie posiadają już tak dużej mocy.
Czy warto wybrać żarówki samochodowe led?
Największą zaletą żarówek led jest ich trwałość. Bez trudu mogą świecić aż do 100 tysięcy godzin. To znacznie lepszy wynik niż jakiekolwiek inne rozwiązania.
Ze względu na pewne trudności techniczne (ocieplanie się diody od tyłu), konieczne jest dodatkowy system chłodzący – przegrzana dioda gorzej świeci.
Źródło: https://basic.com.pl/