Wymiana napędu rozrządu – jak ją przeprowadzić?

0

Rozrząd w każdym samochodzie jest bardzo ważnym elementem silnika. Praktycznie nie istnieją jednostki napędowe, które nie posiadają takiego rozwiązania. Wszystko dlatego, że w jakiś sposób trzeba zgrać moment otwierania się zaworów z ruchem tłoków w cylindrach. Wymaga to zastosowania dodatkowego wałka – zwanego wałkiem rozrządu – który kontroluje już bezpośrednio ruch zaworów. Wałek ten napędzany jest od wału korbowego silnika za pomocą paska rozrządu, łańcucha rozrządu, bądź też bezpośrednio kołami zębatymi – to ostatnie jest jednak bardzo mało popularne w zwykłych samochodach.

Jak wymienić napęd rozrządu?

Rozrząd, jak każdy element silnika i ogólnie całego pojazdu, w miarę kolejnych lat jego eksploatacji i tysięcy przejechanych kilometrów, ulega zużywaniu się. Dlatego też raz na pewien czas należy przeprowadzić jego wymianę. Najczęściej ogranicza się to do wymiany samego paska lub łańcucha, ale bywa, że konieczna jest bardziej kompleksowa wymiana napędu rozrządu – jak ją przeprowadzić? To już za chwilę przedstawiamy. Na początku trzeba się do wymiany przygotować. Najbardziej istotne jest zakupienie odpowiedniego kompletu części zamiennych, które zostaną założone w zamian za stare i zużyte już podzespoły. Potrzebne będą nam jeszcze odpowiednie narzędzia, czasami garaż z kanałem, lub podnośnik samochodowy.

Przeprowadzenie procedury wymiany

Jeżeli robimy wymianę samodzielnie, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Między innymi ogromnie ważne jest to, by przed zdjęciem paska bądź łańcucha rozrządu dokładnie oznaczyć pozycje kół zębatych. Inaczej może dojść do ich przestawienia się, co spowoduje zniszczenie silnika, gdy tylko odpalimy go po wymianie. Następnie musimy odkręcić napinacz paska lub łańcucha. Odkręcamy również wszystkie prowadnice, rolki i tym podobne. To wszystko musi zostać wymienione. Na miejsce usuniętych elementów zakładamy nowe, a następnie zakładamy sam pasek bądź łańcuch, bardzo uważając na to, by nie doszło do przestawienia się kół. Zanim odpalimy silnik obracamy wałem za pomocą klucza, sprawdzamy czy nic się nie blokuje, oraz czy znaki synchronizacyjne na kołach zgadzają się ze sobą.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika każdy będzie wiedział, jak wygląda wymiana napędu rozrządu – jak ją przeprowadzić? Najlepiej pod uważnym okiem osoby bardziej doświadczonej, jeżeli sami nie uważamy się za speca w tej dziedzinie. Tutaj popełnienie najmniejszego błędu kosztować nas może zniszczenie silnika, a tego na pewno nie chcemy. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco pewni siebie, a nie mamy żadnej osoby do pomocy, lepiej zlećmy wymianę napędu rozrządu warsztatowi samochodowemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *